Petr Kohout realitní poradna

Realitní blog

Realitní BLOG pro vás s radostí zpracováváme již od našeho vzniku od roku 1994 na základě vašich podnětů a otázek, díky našemu pravidelnému monitoringu trhu a uveřejněných statistických údajů.

Nevíte si rady s prodejem nebo pronájmem vaší nemovitosti, kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.


Neobsazených bytů skokově přibylo

 21. prosinec 2020

Aktuální míra neobsazenosti nájemních bytů na trhu je zhruba 16 až 20 procent oproti standardním 8 až 10 procentům. Jedná se především o Prahu. Nejvíce volných bytů je v Praze 1 a 2, kde se majitelé orientovali na krátkodobé pronájmy a v současné době se snaží byty obsadit dlouhodobými nájemníky. Kromě výpadků pronájmů typu Airbnb, ale hraje velkou roli i výrazně snížená mobilita za prací během pandemie a také menší počet studentů v univerzitních městech. V regionech, které nejsou tolik turisticky exponované a nenachází se tam velké množství bytů ke krátkodobým pronájmům, je situace stabilnější. Třeba v Ostravě a Moravskoslezském kraji je o nájemní bydlení velký zájem. Prázdné byty po turistech a cizincích šly do nabídky na dlouhodobý pronájem, což přineslo snížení cen nájmů v centru Prahy. Toho zase využili hlavně někteří nezadaní nebo mladé páry, kterým nevadí se často stěhovat, a přestěhovali se dočasně, dokud to ceny dovolují, z okraje do centra města. To zase uvolnilo byty na sídlištích. Tímto dominovým efektem zaprvé klesla cena nájemného plošně v Praze o 10 až 15 procent, ale taky to znamená celkově větší pohyb nájemníků a více bytů k pronájmu na realitních serverech. V celé Praze poklesly ceny meziročně o sedm procent, v centru Prahy však o 19 a v některých případech i o 30 procent.

Nájmy v Česku klesly

 10. říjen 2020

Prodeje starších bytů v ČR ve 3. čtvrtletí firmě meziročně klesly o 13 procent, naopak počet pronajatých bytů vzrostl více než o třetinu. V Praze prodeje klesly o 15 procent, počet pronajatých bytů se zvýšil o polovinu. Po Praze byly nejdražší byty v Jihomoravském (65.797 korun za metr čtvereční) a Středočeském kraji (55.772 Kč). Za nejlevnějším Ústeckým krajem následovaly Moravskoslezský (28.888 Kč) a Karlovarský kraj (31.932 Kč). V mezikvartálním srovnání nejvíce vzrostly ceny starších bytů v Jihomoravském kraji, o 8,2 procenta. Naopak v Praze o 2,7 procenta klesly. Nastává tak paradoxní situace. Zatímco ceny v Praze se snižují nebo stagnují, v Brně naopak rostou. Ceny v Praze dlouhodobě určuje globální poptávka, tedy turisté, manažeři, nebo investoři. Ta nyní stagnuje. Proti tomu zájem o bydlení v Brně mají především Češi a Slováci, a ten neutuchá.

Stavitelé bytů vyhlížejí levnější pozemky

 28. srpen 2020

Developerské společnosti očekávají, že ekonomické turbulence způsobené virovou nákazou povedou ke zlevnění stavebních parcel a celých projektů. Část majitelů se totiž podle investorů dostane do problémů a bude muset prodat za méně peněz, než bylo v posledních letech obvyklé. Například největší stavitel bytů Central Group má na akvizice vyčleněny tři miliardy korun. Některé projekty na trhu byly již před nástupem koronaviru nabízeny za přemrštěné ceny, které nemají s realitou nic společného. Pokud budou jejich prodávající chtít skutečně prodat, budou muset jít s cenou dolů. Prodávat budou například velcí zahraniční majitelé nemovitostí, kteří budou potřebovat peníze na jiném trhu nebo v jiném byznysu. Například majitel továrny, kterou budoval dvacet let a má 500 zaměstnanců, tak než aby ohrozil její výrobu, raději prodá dům v Praze, který si pořídil jen jako bezpečnou vedlejší investici. Výjimkou budou pozemky některých menších developerů, kteří se dostanou do problémů a budou se muset realit zbavit.

Sen bydlet ve vlastním se Čechům stále víc vzdaluje

 08. červen 2020

Byt v Česku stojí 137 výplat. S Českem jsou srovnatelné Srbsko (11,3 ročního platu), Rakousko (10 platů) a Slovensko (9,9 ročního platu). Po Portugalsku je to nejméně v Belgii (4,1 průměrného ročního platu), Norsku a Bulharsku (pět platů). Průměrná transakční cena nových bytů v Česku se loni meziročně zvýšila o 8,6 procenta. I když ceny bydlení nerostly tak ostře jako v předchozích letech, Praha zůstává s 3395 eur za metr čtvereční (90 545 korun) mezi sledovanými středoevropskými městy jedním z nejdražších. V roce 2018 podle studie stouply ceny nových bytů v Česku meziročně o 16,8 procenta. Studie Deloitte porovnává údaje z 18 evropských zemí. Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Portugalci, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vynaloží čtyři roční platy. Pokud jde o dopady současné krize kvůli koronaviru, analytici Deloitte očekávají, že ceny bytů v Česku by letos měly spíše stagnovat. V dalších letech by se měly vrátit k růstu. Karanténa významně ovlivnila trh s nájmy. Z velkých evropských metropolí v čele s Prahou nebo Římem zmizely davy turistů a s nimi i zájem o krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací aplikace. Na trhu se tak najednou objevily tisíce volných bytů v atraktivních lokalitách. Jejich majitelé se snaží mírnit úbytek příjmů dlouhodobějšími pronájmy.

Pandemie srazila hypoteční trh o čtvrtinu, úrokové sazby stále rostou

 29. duben 2020

Zatímco v lednu se průměrná úroková sazba zvýšila o dva bazické body na 2,36 procenta, v únoru povyskočila již o 0,06 procentního bodu na 2,42 procenta. V březnu růst oproti únoru zpomalil, průměrná úroková sazba hypoték vzrostla pouze o tři bazické body na 2,45 procenta. Česká národní banka (ČNB) přitom v březnu dvakrát snížila základní úrokovou sazbu z 2,25 procenta na jedno procento. U průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračuje stoupající trend posledních měsíců. Naopak průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru se po sedmi měsících zastavila a došlo i k lehkému poklesu její hodnoty na stávajících 2 514 041 korun. Ve srovnání s únorem, kdy banky poskytly 7 092 hypotečních úvěrů, klesl počet poskytnutých hypoték na 5 503, což je propad o 22,4 procenta. Objem poskytnutých hypoték se oproti úspěšnému únoru propadl dokonce o téměř 25,5 procenta, tedy o více než 4,7 miliardy korun. Meziročně poskytly banky o 1 155 hypoték méně, objem ale meziročně poklesl pouze o 911 milionů korun. Pandemie však ještě na hypoteční trh nedopadla v plné síle a propad trhu bude zřejmě pokračovat i v nadcházejících měsících. Někteří analytici odhadují, že by se hypoteční trh mohl v dubnu a v květnu propadnout až o polovinu.


Pandemie ovlivní i hypotéky

 30. březen 2020

Ceny nemovitostí klesnou až o 15 procent. Byty z Airbnb se už objevují v realitních serverech. Až o 15 procent podle odborníků klesnou ceny nemovitostí. A pandemie se dotkne také hypoték. Řada lidí teď nebude mít na splácení a byty nebo domy bude muset prodat. Jenže trh bude přeplněný a o nemovitosti tak nebude velký zájem. Problémy by mohli mít i noví žadatelé o hypotéky. Řada Čechů touží žít ve vlastním, v současné době to ale může být daleko větší problém než dřív. Většina bank už nepůjčuje tolik peněz jako před koronavirem, strop bývá na 80 procentech ceny nemovitosti. Banky očekávají, že někteří klienti se dostanou do problémů se splácením, a tudíž oni budou držet, nebo zvedat rizikovou marži na hypotečních úvěrech. V Česku má hypotéku zhruba milion lidí. Banky se dohodly, že těm postiženým dopadem koronaviru odloží splátky hypoték na tři měsíce. Je však velkou otázkou, co bude po třech měsících, protože celá řada lidí bude i dál bez příjmů. Podle odhadů ekonomů se řada lidí v současné době pokusí byty a nebo domy prodat. Reality ale předpokládají, že v dubnu se budou nemovitosti prodávat ještě za stávající vysoké ceny, během následujících tří měsíců ale klesnou až o 15 procent. Lidé, kteří mají dostatečně velké úspory, mohou využít toto období k investicím s výraznými slevami. A jakmile se ekonomika obnoví, tak pak pravděpodobně výrazně vydělají. Například na bytu, který v současné době stojí pět milionů, se tak bude dát ušetřit i několik set tisíc.


Hypotéky loni zlevňovaly, teď už nebudou

 19. únor 2020

Hypotéky loni proti očekávání zlevňovaly. To však teď končí. Už koncem roku začaly první banky zdražovat a postupně se přidávají další. Dá se čekat, že průměrné úrokové sazby porostou dál. Tedy přinejmenším v několika následujících měsících. Například lídr trhu, Hypoteční banka, zvedl sazby hned dvakrát – na začátku prosince a znovu tento týden, pokaždé o 0,2 procentního bodu. Na tyto pohyby reagovaly Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit Bank či Wüstenrot. A další nevylučují, že ke zvýšení – ať prvnímu, nebo opakovanému – v nejbližších dnech přistoupí.

Sazby nicméně zůstávají pod třemi procenty, kde se pohybují už od roku 2013. Banky se navzájem momentálně testují a snaží se jedna druhé naznačit, aby se nebály postupně úrokové sazby zvyšovat. To vše znamená, že dostupnost bydlení pro Čechy se bude dál zhoršovat. Na nový byt nebo dům dosáhne ze svých příjmů stále menší počet lidí. Jejich příjmy nerostou v průměru tak rychle, aby dokázali kompenzovat růst úrokových sazeb hypoték, a zejména pokračující zdražování nemovitostí. Podle České národní banky jsou ceny nemovitostí nadhodnocené v průměru kolem 17 procent. ČNB si svými doporučeními dávala za cíl ochránit rodiny před vysokými splátkami, vedlejší efekt ale byl ten, že dnes se na byty pro mladé častokrát skládá celá rodina, aby dala dohromady požadovanou výši vlastních zdrojů. Tím se vysává hotovost nejen u mladých, ale i u jejich rodičů, a někdy dokonce prarodičů. Experti očekávají, že se oproti loňsku trh letos mírně oživí, ale na rekordní rok 2018 zdaleka nedosáhne. Poroste i průměrná výše hypotéky, která nyní dosahuje 2,6 milionu korun.


Růst cen nemovitostí

 21. leden 2020

Šestý nejvyšší v Evropské unii byl tuzemský růst cen nemovitostí také na konci loňského pololetí. V porovnání s druhým čtvrtletím vzrostly v Česku ceny nemovitostí o 1,9 procenta. České nemovitosti zdražovaly proti průměru Evropské unie více než dvojnásobně. Takto citelný růst představuje rostoucí sociální problém s dopadem na porodnost a také samotnou udržitelnost českých veřejných financí v budoucnu. Klíčovým důvodem neutěšeného stavu je zdlouhavý proces získání stavebního povolení. Vláda slibuje výrazné zrychlení a zjednodušení povolování staveb v připravovaném stavebním zákoně, který by měl podle jejích plánů platit od roku 2021. Norma má však nespočet kritiků. Mezi nejčastější výtky patří to, že nahrává developerům a nechrání veřejné zájmy. Podle některých oponentů je dokonce protiústavní. Řada odborníků poukazuje také na příliš rychlé tempo projednávání.

 V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího čtvrtletí roku 2017. Nejvyšší byl růst ve druhém čtvrtletí 2017, kdy domy a byty v ČR meziročně zdražily o 13,3 procenta. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.  V letošním roce by vzhledem k vysokým cenám nemovitostí vůči příjmům českých domácností mělo tempo růstu cen bytů a domů zvolnit. Tomu budou napomáhat restriktivní doporučení České národní banky na hypotečním trhu, která omezují přítok peněz na realitní trh. K růstu cen nemovitostí však mohou napomáhat nízké úrokové sazby na hypotečních úvěrech, kterými se banky snaží získat nové klienty.

Ve třetím čtvrtletí vzrostly ceny domů a bytů nejvíce v Lotyšsku, o 13,5 procenta. Následovaly Slovensko (o 11,5 procenta), Lucembursko (o 11,3 procenta), Portugalsko (o 10,4 procenta) a Polsko (o devět procent). Ceny rostly ve všech zemích, nejméně v Itálii (o 0,4 procenta), Velké Británii (o 1,1 procenta) a Finsku (o 1,2 procenta).


ČNB a hypotéky

 06. prosinec 2019

Česká národní banka doposud ovládala hypoteční trh prostřednictvím svých doporučení. Ta sice nejsou závazná, banky je ale dodržují. Jde o výši hypotéky vzhledem k ceně nemovitosti a maximální možné zadlužení klientů. Ve Sněmovně nyní leží novela zákona o ČNB, která má centrální bance dát zákonné pravomoci a mimo jiné ulevit mladým žadatelům o hypotéku.

Když v roce 2017 došlo k omezení stoprocentních hypotečních úvěrů, lidé si s tím ještě dokázali poradit. Po říjnu 2018, kdy byly zavedeny parametry DTI a DSTI, což je poměr zadlužení vůči příjmům a celkovým závazkům domácnosti, došlo k ochlazení trhu. Lidé se na to připravili a kdo mohl, vzal si úvěr dříve, než začala opatření platit.

Kupující mají dnes velmi malý výběr. Důvodů je víc: pomalá výstavba, vůbec celý legislativní proces okolo stavebního zákona a povolování staveb… V Praze, Brně a velkých krajských městech je nabídka bytů výrazně poddimenzována pod poptávkou. To se pak rozšiřuje, v případě Prahy do Středočeského kraje. Sehnat dnes nemovitost není vůbec jednoduché, lidé musí dělat mnohem více kompromisů než dříve. Oželet určité parametry. A jsou tam právě i ta opatření České národní banky, kdy je především pro mladé lidi problém financovat některé nemovitosti. Co se týče prodeje, teď je ideální doba prodávat. Poptávka po nemovitostech je vysoká, ceny jsou nahoře.

Zákon o České národní bance, který se projednává ve Sněmovně, má zmírnit podmínky poskytování hypoték mladým do 36 let oproti zbytku populace a budou mít tak lepší šanci dosáhnout na vlastní bydlení.


Historie Strašnic VIII. - Druhá světová válka ve Strašnicích

 30. říjen 2019

Zřízení Protektorátu Čech a Morava v roce 1939 znamenalo pro obyvatele Strašnic obdobné těžkosti jako pro všechny Pražany.  Výrazně se Strašnic dotkla druhá světová válka, především pak její konec. Během Pražského povstání vysílali povstalci ze Strašnic zprávy a hlášení o současném dění. Povedlo se jim to díky vychytralému triku. Jeden z bojujících Pražanů zavolal jednotce SS ve Strašnicích jménem SS-Grup-penführera Müllera, tehdejšího generálního ředitele pošt, a německy jim nařídil, aby předali vysílač českým technikům. Ti poté Pražanům podávali zprávy o bojích a prokládali vysílání pochodovou hudbou. Do vysílání se také zapojili technici ze strašnické firmy Mikrofona, která přešla po znárodnění v roce 1945 pod Teslu. Během povstání se vysílalo na vlně 415,5m veškeré důležité zprávy, informace a výzvy. Velení převzal povstalecký štáb ve Staré škole V Olšinách pod vedením štábního kapitána let. zbroj. Antonína Pitharta. V bojích proti okupantům, které se odehrávaly právě v prostoru Vršovic, Strašnic, Záběhlic, Malešic a Hostivaře, sehrály důležitou roli barikády. Klíčovou přístupovou cestou byla Černokostelecká ulice, kde vyrostly barikády již na začátku povstání, další se pak objevily i v ulici V Olšinách a na Průběžné. Zbraně získali povstalci v této části východní Prahy přepadením německých vlaků na nádraží Vršovice, ale i například ve vršovických vozatajských kasárnách. Stejně jako na jiných místech v Praze, i zdejší obyvatelé s jásotem vítali ruské tanky, které se objevily 9. května zhruba v 11 hodin i ve Strašnicích.


Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací