Napsali o nás

Listy Praha 10: TRADIČNÍ STRAŠNICKÁ REALITKA

Kohout reality - tým Minule jsme vám v této rubrice představili nadnárodní společnost Global Payments, která působí v moderní budově MUZO, a je- jích 400 zaměstnanců se zabývá platebními transakcemi pro velkou část Evropy. Jen o kousek dál má sídlo i čistě lokální firma, která po téměř třiceti letech fungování patří již k „podnikatelskému stříbru“ Prahy 10. Petr Kohout si pro činnost své realitní kanceláře s názvem Kohout Reality nemohl vybrat lepší místo. Poloha poblíž stanice metra Strašnická a výrazná reklama na domě, v němž sídlí, přitahují pozornost lidí cestujících kolem.

Kohout Reality je rodinný podnik, o jehož rozkvět se pan majitel stará společně se svou manželkou a dcerou. Pomáhá jim už jen asistentka a také renomovaná Advokátní kancelář Choděra. Ta zajišťuje veškeré právní služby, které s prodejem, nákupem i pronájmem nemovitostí souvisejí. Včetně třeba advokátní úschovy peněz do doby, než je byt či dům zapsán do katastru nemovitostí. „Aby měl klient maximální jistotu a zároveň minimální starosti. Přece jen prodej či pronájem bytu nebo domu není nákup rohlíků za deset korun v samoobsluze, a spousta lidí to dělá poprvé," říká Petr Kohout a dodává, že jeho realitní kancelář proto poskytuje plný servis od A do Z: „Počínaje realitní poradnou a potom profesionální prezentací nabízené nemovitosti na trhu, pořízením fotek, videa či 3D virtuální prohlídky, přes pomoc s hypotékou a vyřízením všeho potřebného na úřadech, až po
vložení nemovitosti na katastr nemovitostí."

Rodinný model fungování se mu výborně osvědčil. „Začínali jsme v roce 1994 a firma se postupně rozrůstala o další realitní makléře. Kvůli stále se měnící situaci na trhu jsme se ale před deseti lety rozhodli pro menší rodinnou kancelář," popisuje Petr Kohout s tím, že pro klienta je velmi důležitý pocit, že se mu někdo maximálně věnuje a přizpůsobí se jeho časovým možnostem. „Doba je turbulentní a hráčů na realitním trhu je spousta. Jedním z nejdůležitějších kritérií při rozhodování klientů je proto dobrá pověst firmy. Že je solidní a profesionální. A jsem přesvědčený, že 28 let našeho fungování na trhu a sdílené zkušenosti bývalých klientů jsou tím nejlepším doporučením. Mám v názvu firmy svoje jméno, s tím se nedá hazardovat."

Odborníci na Desítku Firma Kohout reality se v současnosti specializuje na prodej a pronájem bytů a domů v Praze a jejím okolí do 60 km. „Lidé se sem stěhují za prací či studiem z celé republiky a potřebují pak samozřejmě někde bydlet. Nejprve zpravidla shánějí podnájem, když získají dobrou práci a stabilizují se, snaží se nějaký byt třeba i koupit. A další lidé potřebují byt prodat, vyměnit, anebo si pořídit nový byt na jiném místě," vysvětluje Petr Kohout. V tomto ohledu si pochvaluje přesun firmy ze Starostrašnické ulice v roce 2005 do domu poblíž metra: „Kolemjdoucí vidí naše bilboardy, plakáty a vývěsky, znají nás, proto je pro ně jednoduché zastavit se s nabídkou nebo poptávkou právě u nás." Téměř až sousedskou ukotvenost dokládá pan Kohout statistikou, že až 70 % jeho obchodů se odehrává přímo v Praze 10. Ostatně sám ze Strašnic pochází a strávil zde celý život. O historii čtvrti si rád povídá s pamětníky, a dokonce o ní píše i články.

V jeho práci převažují transakce spojené s byty v panelových domech. Významné zastoupení mají také byty v činžácích z 30. let minulého století, typické pro Strašnice a Vršovice, v nabídce se občas objevují i historické vily. Hlavní skupinu klientů tvoří mladí lidé od 25 do 35 let, kteří se ještě donedávna většinou snažili koupit byt 3+kk nebo 3+1, a to v kombinaci vlastních peněz a hypotéky, případně ještě s odprodejem menšího bytu.

Hypotéky stagnují, ceny jdou dolů Co se týče současné situace na trhu, vzpomíná Petr Kohout na dvě období, kdy jeho obor zaznamenal krizi. Při razantním poklesu ekonomiky v roce 2008 a potom při začátku covidové pandemie v roce 2020. Krušné časy se ovšem vrátily s letošním létem. „Zcela zásadně se zvýšily úroky z hypoték, což vedlo k tomu, že u nemovitostí začala převažovat nabídka nad poptávkou. Na prohlídky bytů už nechodí pět lidí, ale třeba jen jeden. I proto ceny například u starších panelových bytů klesly oproti prvnímu pololetí o 20–30 %. Zajímavé je, že zatím to platí jen u větších bytů, ceny těch menších se zatím snížily jen o 10 %. Novostavby, které již někdo koupil a teď je chce prodat, zlevnily asi o 5 %. Pouze developeři zatím ponechávají ceny nově dokončených bytů na dosavadní úrovni. Výrazně se propadly ceny chat kolem Prahy, průměrně asi o půl milionu korun," shrnu je aktuální změny Petr Kohout a dodává: „Lidé, kteří nejsou nuceni něco kupovat, teď vyčkávají. Jenže nikdo neumí odhadnout, co se bude dít dál."

I při nejasném výhledu zůstává optimistou: „Je to teď jako v každé krizi, velké firmy se snaží ovládnout celý trh. Nás také chtěli vzít pod křídla, nebo dokonce koupit, ale já bych to v životě neprodal. V Praze znám asi tři podobné rodinné podniky, které se specializují jen na vybranou část trhu a fungují poměrně úspěšně. Dokud tedy budu mít sílu, budu podnikat dál a věřím, že později v tom budou pokračovat i moje děti."