Dotační programy

Kohout

Ing. Lukáše Kohouta
tel: 607469729
email: KohouL@seznam.cz 

Nejčastější otázky k dotaci Oprav dům po babičce

S čím mi dotace Oprav dům po babičce může pomoci?

Pomocí této dotace, spadající pod dotaci Nová Zelená Úsporám, je možné komplexně upravit svou nemovitost. Jedná se o celkové zateplení nemovitosti (vnějších stěn, podlahy, stropu), výměnu oken, dveří a stínící techniky. Touto dotací je možné částečně zafinancovat i tepelná čerpadla či fotovoltaiku, zelenou střechu, zachycování dešťové vody, nabíječku na elektromobil a mnoho dalšího.

Jaký je rozdíl mezi dotací Nová Zelená Úsporám a dotací Oprav dům po babičce?

Nejzásadnějším rozdílem mezi dotací Nová Zelená Úsporám a dotací Oprav dům po babičce je skutečnost, že peníze při dotaci Oprav dům po babičce jsou žadateli vyplaceny předem na účet, kdežto při dotaci Nová Zelená Úsporám až po realizaci jednotlivých opatření. Dalším patrným rozdílem jsou bonusy, např. bonus ve výši 50 000 Kč za každé dítě (max. tři děti) do
18 let, případně do 26 let (v případě, že se jedná o studenta).

Mám dítě v osvojené / pěstounské péči, mám i já nárok na bonus za dítě?

Ano.

V případě, že mám dítě ve střídavé péči, mám i já nárok na bonus za dítě?

Ano.

Mohu získat další bonusy k dotaci Oprav dům po babičce?

Ano, dále je možné získat bonus za kombinaci jednotlivých opatření, např. fotovoltaiku a zateplení. Je možné také získat bonus za znevýhodněný kraj, obec a dalších 1 000 měst v ČR, a to ve výši 10 % z celkové částky dotace.

Za jak dlouho musím dokončit rekonstrukci své nemovitosti po načerpání dotace Oprav dům po babičce?

Dokončení realizovaných prací musí být dokončeno do dvou let po načerpání dotace.

Vloni jsem rekonstruoval svou nemovitost, mohu zažádat o dotaci Oprav dům po babičce i zpětně?

Ano, o dotaci lze zažádat až dva roky zpětně. Je však nutné doložit faktury. Při výměně kotle za tepelné čerpadlo či jiný zdroj tepla je nutný i výrobní štítek. V případě, že kotel výrobní štítek nemá, nebo na něm třída uvedená není, rozhodne o jeho provozu odborně způsobilá osoba v rámci pravidelné kontroly kotlů. Ta se dle zákona provádí jednou za tři roky.

Je možné čerpat dotaci Oprav dům po babičce i na číslo evidenční?

Ano, dotaci lze čerpat, jak na číslo popisné, tak i číslo evidenční.

Vlastním dvě nemovitosti určené k bydlení. Mohu si zažádat o dotaci Oprav dům po babičce?

Ano, od června 2024 je možné žádat o dotaci i v případě, kdy má žadatel dvě nemovitosti
určené k bydlení. Ostatní nemovitosti (neurčené k bydlení) se nepočítají.

Svou nemovitost jsem nedávno koupil, chystám se na její rekonstrukci. Mohu si o dotaci Oprav dům po babičce zažádat i přesto, že jsem nemovitost nezískal od babičky?

Ano, Oprav dům po babičce je pouze název dotace. Žadatel nemusí nemovitost přímo získat od „babičky“, ale mohl si ji koupit či ji jinak získat. Podmínkou však je, že stavební povolení bylo uděleno před 1. červencem 2013.

Jsem v důchodu, přesto však pracuji. Mám nárok na dotaci Oprav dům po babičce?

Ano, pracující důchodci, podobně jako rodič na mateřské dovolené, pracují studenti či jiná ekonomicky aktivní osoba, ať již zaměstnanec či podnikatel, mají nárok na získání této dotace.

Kolik mi stát maximálně proplatí v rámci dotace Oprav dům po babičce?

Tuto otázku je těžké zhodnotit, vždy záleží na individuálním posouzení nemovitosti žadatele. Posuzuje se i rodinný stav žadatele, např. kolik má děti a v jakém jsou věku, na oblasti, kde se
nemovitost nachází či zda žadatel chce využít dotace nejen na zateplení, ale třeba i na fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo či další kombinace. Tato kritéria částku získané dotace navyšují. Dále záleží na ploše pláště budovy, obytné ploše, ploše oken, ploše střechy. Maximální výše dotace na zateplení a výměnu oken (bez bonusů, bez dotace na fotovoltaiku či dotace na tepelné čerpadlo) je 950 000 Kč.

Zakoupila jsem nemovitost ve špatném technickém stavu, ráda bych ji zbořila. Mohu čerpat dotaci Oprav dům po babičce na výstavbu nového rodinného domu?

Ano, na výstavbu nového rodinného domu je možné tuto dotaci čerpat. A to v případě, kdy se nemovitost bude nacházet na původním místě. Energeticky vztažná plocha nové nemovitosti však nesmí překročit 350 metrů čtverečních.

Jaké podmínky musí moje nemovitost splňovat, abych si mohl zažádat o dotaci Oprav dům po babičce?

Nemovitost musí být celoročně obyvatelná. Musí splňovat maximální energeticky vztažnou plochu 350 metrů čtverečních, přičemž sklep a půda se nezapočítávají. V budově mohou být maximálně dvě patra a maximálně tři bytové jednotky. Na nemovitosti nesmí být soudcovská či exekutorská zástava, insolvenční řízení, nařízená exekuce, příkaz k prodeji nemovitosti nebo zajištění dle trestního řádu (omezení neplatí v případě, kdy je na nemovitost uvaleno zástavní právo - nemovitost byla pořízena na hypoteční úvěr nebo půjčka na rekonstrukci).

Mohu svou nemovitost pronajmout či v ní podnikat v případě, že zažádám o dotaci Oprav dům po babičce?

Pronájem či podnikání v podání žádosti o dotaci nebrání. Rád bych však upozornil na skutečnost, že k podnikatelským účelům či k pronájmu je možné využít max. 20 % energeticky vztažné plochy. Zbytek plochy musí sloužit k bydlení žadatele. Chystám se zrekonstruovat svou nemovitost, následně bych ji ráda prodala. Mohu k tomuto účelu využít dotace Oprav dům po babičce?

Této dotace není možné využít, protože jednou z podmínek je, že žadatel musí po načerpaní dotace v nemovitosti mít minimálně dalších 10 let trvalou adresu. Tato podmínka se netýká
dotace Nová Zelená Úsporám, kdy po načerpaní dotace nesmí vlastník prodat svou nemovitost do doby dokončení realizace jednotlivých opatření.

Vlastním panelový dům, je možné čerpat dotaci Oprav dům po babičce na jeho rekonstrukci?

Nikoliv, tato dotace se týká jen rodinných a rekreačních objektů, pokud jsou celoročně obyvatelné. Na rekonstrukci panelových domů je možné využít dotace Nová Zelená Úsporám. V případě, že žadatel bydlí v bytě, zároveň patří mezi nízkopříjmové obyvatele nebo pobírá důchod, má nárok na dotaci Nová Zelená Úsporám light, která dotuje i výměnu oken v panelovém domě.

Mohu čerpat dotaci na výstavbu rodinného domu tzv. „na zelené louce“?

Ano, nikoliv však v rámci Oprav dům po babičce, ale v rámci dotace Nová Zelená Úsporám. Maximální výše podpory je stanovena fixní částkou 535 000 Kč na jeden rodinný dům s velmi
nízkou energetickou náročností s důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie. Na rodinný dům, který bude podpořen z této oblasti podpory, nelze současně čerpat podporu
z jiných oblastí podpory, pokud podmínky pro příslušnou podoblast podpory nestanoví jinak. Žadatelem o podporu na výstavbu rodinného domu může být jen jeho první vlastník. Prvním
vlastníkem domu se rozumí stavebník, který dům řádně dokončil, a to při splnění všech ostatních podmínek programu. Výjimkou z tohoto ustanovení jsou případy podpory nákupu nového rodinného domu, pro které jsou stanoveny specifické podmínky.