Růst cen nemovitostí se z Prahy přelévá do okolí

Sny o vlastním bydlení se mnoha obyvatelům hlavního města dál komplikují. Populární řešení z posledních let v podobě stěhování do „levnějšího“ Středočeského kraje totiž přestává fungovat. Kvůli zájmu Pražanů už ceny nemovitostí vystřelily i v okolí metropole. V rámci Středočeského kraje ceny nejvíce stouply v „prstenci“ kolem Prahy, který tvoří okresy Praha-východ a Praha-západ. Nezdražily přitom pouze byty. Ceny nemovitostí v těchto okresech kopírují pražský trh a rostou v průměru stejně. Průměrná cena rodinného domu se od roku 2016 zvýšila přibližně o 1,5 milionu korun.

Nejatraktivnějšími lokalitami v oblasti jsou vesnice a města s dobrým dopravním spojením s Prahou. Klíčovým faktorem je také občanská vybavenost. Tato sídla díky vysokému zájmu Pražanů procházejí v posledních letech překotným rozvojem, příkladem je městečko Jesenice na jihozápadě metropole. Město celkově velmi prosperuje, je zde zájem o všechny typy nemovitostí, přičemž nejsilnější poptávka je po bytech do 50 metrů čtverečních. Jejich ceny vzrostly za poslední dva roky o statisíce.

Cenový růst se promítá i do cen nájmů, byť poptávka po nájemném bydlení je na periferii Prahy nižší než v metropoli. Například na Kladně se za rok zvedl průměrný nájem za metr čtvereční ze 164 na 202 korun. Vysoká poptávka po bydlení v okolí velkoměsta je jedním z hlavních důvodů zdražování.  A netýká se to pouze Prahy. Růst zájmu o byty na periferiích evidujeme v rámci celé České republiky, meziročně vzrostl o 15 procent. V okolí Prahy a Brna tato poptávka stoupla o 18 procent.
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací