Ceny tlačí Čechy do malých bytů

Vlastní bydlení je pro mnoho Čechů stále nedostupnější. Vysoké ceny nemovitostí, hlavně ve velkých městech, nutí lidi, aby se uskromnili a zamířili do menších bytů.

V současné době na realitním trhu často nedosáhne na vlastní třípokojový byt až ani střední třída. Pozornost lidí s průměrným příjmem se proto obrací k menším dispozicím. Menší byty jsou tak zhruba o 13 procent poptávanější, než v loňském roce. V současné době jsou v těchto bytech nejen mladé rodiny, které na větší byt nedosáhnou, ale i rodiny, které čekají, až ceny bytů půjdou zase dolu.

Nižší cena menších bytů při podrobnějším srovnání s většími dispozicemi už nepůsobí natolik výhodně. Stačí se podívat v Praze u novostaveb, byty 1+kk mívají ceny za metr čtvereční kolem 100 až 130 tisíc korun, zatímco ve stejném projektu jsou byty s dispozicí 3+kk a větší cenově výrazně pod hranicí 100 tisíc korun za metr čtvereční. Je možné říci, že metr čtvereční v malém bytě může být i o 60 procent dražší než ve velkém.

    Tato situace však ještě před deseti lety byla odlišná, tehdy častokrát vévodily zájmu lidí větší byty. Když se před deseti lety započala stavět první etapa nyní dokončovaného projektu, tvořily takřka polovinu nabídky třípokojové byty, 3+kk. V posledních dvou etapách, jejichž stavba právě finišuje, se už nabídlo nejvíce dvoupokojových bytů a garsonek.

    Řada developerů vysvětluje zájem o malé byty kromě jejich relativně nízké ceny také jejich univerzální využitelností. Zájem o nejmenší byty je zcela logický, vyhovují totiž největší skupině klientů. Kupují je totiž kromě mladých rodin a tzv. „singles“ i starší páry, jejichž děti se osamostatnily.

 

    Tyto byty tak víc lákají i investory. Pokud zůstaneme v Praze nebo v Brně, je možné říci, že v tomto ohledu jsou nejlikvidnější byty od 1+kk po 2+1, které jsou nejdostupnější širokému spektru zájemců.   Investice do nemovitostí jsou v tuzemsku značně oblíbené, hlavně kvůli dlouhodobému nárůstu jejich cen ve velkých městech.