Dražší hypotéky ženou lidi do nájmů

Poptávka po bytech k pronájmu v posledních letech silně převyšuje nabídku. Bydlení v nájmu totiž už není jen doména převážně mladých lidí. Stále častěji jsou nuceny ho vyhledat i rodiny.

Za současné situace na českém trhu, kdy ČNB reguluje hypotéky a jsou přísnější podmínky pro její dosažení + ceny za nemovitosti neustále šplhají vzhůru, je nucena čím dál větší skupina lidí sáhnout právě po nájemním bydlení.

Dřívější trend nájemního bydlení, kdy byt v pronájmu hledala hlavně skupina studentů nebo mladých lidí bez rodiny je již v nenávratnu pryč. Přidávají se starší lidé, kteří svojí nemovitost prodali a hledají nějaký malý byt na dožití. Lidé, kteří nedosáhnout na nový systém hypoték nebo zahraniční pracovníci, kteří tu mají pracovní smlouvu na několik let. Poptávka se tak neustále zvyšuje, a to nejen v hlavím městě, ale takřka po celé ČR. Volných bytů k pronájmu je však všude velký nedostatek, především ve velkých městech. Majitelé bytů si tak mnou ruce, protože jejich příjmy stoupají, protože nedostatek volných bytů sune centy neustále nahoru. Navíc si své nájemníky mohou vybírat a tak se o jeden byt standardně uchází několik zájemců najednou. Zvlášť v v Praze a Brně není výjimkou několik desítek potenciálních klientů na jednu nemovitost. Pokud tedy hledáte byt v Praze, je potřeba rychle jednotlivé nabídky regulovat a připravit se na prohlídku v podobě výběrového řízení.

Rychle jsou pryč hezké byty. Lidé preferují i menší rekonstrukce. To se ovšem opět promítá v ceně za samotný pronájem. Kdo hledá levnější bydlení, musí tak jistý komfort a standard oželet a smířit se třeba s umakartovým jádrem. Pokud jde o dispozice bytu, pronajímají se dobře všechny. Cílových skupin, které nájemní bydlení hledají je v dnešní době tolik, že byty se pronajímají v řádech dnů. Rozhodující je pak spíše samotná lokalita bydlení. Rodiny preferují spíše sídliště, kde je lepší občanská vybavenost, jako lékař, škola, školka, obchody. Centrum zase láká ty, kteří chtějí mít všude blízko, nepotřebují auto a nevadí jim vyšší cena. Širší centrum je populární zase u mladších lidí nebo manažerů. Zcela specifickou skupinou jsou byty nad sto metrů čtverečních. Majitelé tak přizpůsobují i samotné vybavení bytů. Ty menší většinou pronajímají kompletně vybavené, včetně spotřebičů. Větší byty, kam se stěhují právě rodiny, jsou buď částečně vybaveny (zejména kuchyňská linka, část spotřebičů) nebo nevybaveny a rodina tak použije svůj vlastní majetek. Vysoká je i poptávka po bytech, které může sdílet více lidí – pracovníků. Zejména v lokalitách, kde vyrostly velké výrobní firmy. Tito lidé tak omezují nutnost dojíždění do firmy v pracovním týdnu. Standardně v takovém bytě bydlí dva až tři lidé. Na rozdíl od studentů chtějí mít větší soukromí. Zaměstnavatel navíc na takové bydlení zaměstnancům i sám finančně přispívá. V poslední době stoupá i zájem po pronájmu nebo odkoupení menších domku v průmyslových oblastech, kde investor revitalizuje dům na ubytovnu s co nejvíce pokoji.