ČNB a hypotéky

Česká národní banka doposud ovládala hypoteční trh prostřednictvím svých doporučení. Ta sice nejsou závazná, banky je ale dodržují. Jde o výši hypotéky vzhledem k ceně nemovitosti a maximální možné zadlužení klientů. Ve Sněmovně nyní leží novela zákona o ČNB, která má centrální bance dát zákonné pravomoci a mimo jiné ulevit mladým žadatelům o hypotéku.

Když v roce 2017 došlo k omezení stoprocentních hypotečních úvěrů, lidé si s tím ještě dokázali poradit. Po říjnu 2018, kdy byly zavedeny parametry DTI a DSTI, což je poměr zadlužení vůči příjmům a celkovým závazkům domácnosti, došlo k ochlazení trhu. Lidé se na to připravili a kdo mohl, vzal si úvěr dříve, než začala opatření platit.

Kupující mají dnes velmi malý výběr. Důvodů je víc: pomalá výstavba, vůbec celý legislativní proces okolo stavebního zákona a povolování staveb… V Praze, Brně a velkých krajských městech je nabídka bytů výrazně poddimenzována pod poptávkou. To se pak rozšiřuje, v případě Prahy do Středočeského kraje. Sehnat dnes nemovitost není vůbec jednoduché, lidé musí dělat mnohem více kompromisů než dříve. Oželet určité parametry. A jsou tam právě i ta opatření České národní banky, kdy je především pro mladé lidi problém financovat některé nemovitosti. Co se týče prodeje, teď je ideální doba prodávat. Poptávka po nemovitostech je vysoká, ceny jsou nahoře.

Zákon o České národní bance, který se projednává ve Sněmovně, má zmírnit podmínky poskytování hypoték mladým do 36 let oproti zbytku populace a budou mít tak lepší šanci dosáhnout na vlastní bydlení.