Bydlení ve velkoměstech se stává výsadou bohatých

Důvody krize se napříč evropskými městy liší, přesto lze pozorovat dva výrazné společné jmenovatele – ekonomický boom po krizi z roku 2008 a intenzivní turismus spojený s oblíbeností platforem typu Airbnb. S bytovou krizí se potýká i Praha, jejíž nové vedení označilo řešení problému za svou prioritu. Pražská koalice navrhuje například daňové slevy pro lidi, kteří byty pronajímají. Vedení města chce také zrychlit délku stavebních řízení, odblokovat takzvané brownfieldy nebo podpořit družstevní výstavbu. Na západ od Česka se ale objevují i mnohem radikálnější řešení.

Vyvlastněním bytů k nižším nájmům - Petici za znárodnění části bytového fondu už v Berlíně podepsalo přes 20 tisíc lidí. Vedení města se tak iniciativou bude muset zabývat. Ve hře je i referendum o tom, zda se mají byty velkých realitních společností vyvlastnit.    Německo přitom už některá opatření omezující vysoké nájmy udělalo. Spolkový sněm v roce 2015 schválil zákon, podle něhož nemůže pronajímatel inkasovat nájem o více než 10 procent vyšší, než je cenový průměr dané lokality.

Zdanění prázdných bytů už prošlo - V Praze návrh Pirátů na zpracování analýzy množství prázdných bytů v metropoli pomocí dat z elektroměrů neprošel. Některá evropská města však zavedla na tyto byty přímo zvláštní daň. Sazba například v Paříži činí 60 procent tržní hodnoty ročního nájmu, přičemž ještě do roku 2017 byla tato přirážka 20 procent.

Zastropování cen nájmů, třeba podle inflace - Levicový kabinet premiéra Pedra Sáncheze schválil v březnu letošního roku zákon, který mimo jiné omezil roční navýšení nájmu ve smlouvě. Pronajímatel jej nyní může zvednout maximálně o míru inflace, která je v zemi na úrovni zhruba 1,5 procenta.

Sociální bydlení s regulovaným nájmem - Mnohá evropská velkoměsta by se v tomto ohledu chtěla inspirovat Vídní, která se pravidelně umisťuje na čele žebříčků nejlepších měst pro život. Přibližně 60 procent Vídeňanů žije v bytech s regulovaným nájmem, který jim snižuje náklady na bydlení.

Podpora výstavby nefunguje všude stejně - Dalším pilířem irského plánu v hodnotě šest miliard eur je navýšení objemu výstavby. Cílem vlády je do roku 2020 stavět až 25 tisíc nových domů ročně.    Na podobné řešení sází i Praha, není však jisté, zda to povede ke zlevnění bytů. „Vzhledem k nedostatku pracovní síly ve stavebnictví ani nelze očekávat, že by v nejbližší době cena poklesla.

Omezení krátkodobých pronájmů přes Airbnb - Řada evropských měst vůči Airbnb zakročila, například Amsterdam, Barcelona, Berlín, Londýn či Paříž. Restrikce mají různé podoby, může jít o zvláštní daň nebo třeba omezení počtu dní v roce, kdy je možné byt krátkodobě pronajímat.