Ceny bytů ve větších městech už narážejí na strop

Byty ve větších městech narazily na cenový strop. Ve větších městech rostla cena nemovitostí rychleji, ne na menších městech z důvodu silnější poptávky.

Trh se možná začíná pomalu obracet. Ceny stále ještě lehce rostou, ale je vidět, že se méně prodává. V Praze jsou už dnes k vidění nové projekty, které jsou půl roku pře dokončením, a prodání je 10 – 20% bytových jednotek. Poptávka je sice stále silná, ale doba, kdy se dalo prodat téměř cokoliv je pomalu u konce.

Na pražském rezidenčním trhu růst cen nových bytů neskončil ani o letních prázdninách, od začátku roku průměrná cena nových bytů v nabídkách developerů vzrostla už o 11 procent na 94 894 korun za metr čtvereční.

Řada lidí ovšem už nechce takové částky za pořízení bydlení platit. Ve třetím čtvrtletí se v Praze prodalo nejméně nových bytů za posledních šest let. Od července do září se v hlavním městě prodalo o 500 nových bytů méně než v předchozích třech měsících, což značí třetinový pokles. Zhruba o třetinu klesly prodeje také v ostatních oblastech Česka. Mimo Prahu se navíc snížily i ceny takových bytů.  Ochlazení bytového trhu se podle něj dotklo také regionů, kde se celkové prodeje snížily ve třetím kvartálu oproti druhému o 29 procent. V Jihomoravském i Středočeském kraji se prodalo dokonce o polovinu méně bytových jednotek než v předchozím čtvrtletí.
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací