Černý pronájem může být i trestným činem

Ušetřit na daních a vyhnout se zákonným povinnostem pronajímatele. Ale také neznalost. To jsou důvody, proč se některé byty pronajímají bez smlouvy a z pronájmu se neplatí daně.

V Česku je kolem pěti milionů bytů, vyplývá z posledního sčítání lidu Českého statistického úřadu. Z toho se zhruba pětina pronajímá. Přiznané příjmy z pronájmu jen v roce 2016 podle posledních údajů Finanční správy dosáhly 34 miliard korun. Někdy se byty ovšem pronajímají načerno. V Česku se neoficiálně pronajímá zhruba 80 tisíc bytů. Nepřiznávání daní z příjmů z pronájmu není masový jev, objevuje se zpravidla jen u menších pronajímatelů, kteří mají jednu, maximálně dvě nemovitosti na pronájem. I tak ale stát takto přichází ročně na daních o 138 milionů korun.

Hlavní motivací vlastníků nemovitostí, kteří pronájem nepřiznají, je ušetřit na daních, případně vyhnout se zákonným povinnostem, které jim jakožto pronajímatelům ukládá legislativa. Při černém pronájmu totiž nejsou vázáni písemnou nájemní smlouvou. Nový občanský zákoník je přitom na pronajímatele docela přísný. Zároveň jsou to ale oni a nikoli nájemci, kdo se takovým obchodem vystavuje většímu riziku. Kromě toho, že se člověk pronajímající byt načerno vystavuje hrozbě postihu od berňáku, může mít také problém při vymáhání peněz za případné rozbité věci nebo problémy s vystěhováním případného neplatiče. Nájemníky, kteří se do bytu beze smlouvy nastěhují, zase láká nižší cena nebo možnost rychlé výpovědi. I to se ale může obrátit proti nim – pronajímatel je může vystěhovat ze dne na den a nájemci se ničeho nedomohou.

Berňák prověřuje internetové inzerenty. Člověku, který peníze z pronájmu v daňovém přiznání neuvede, hrozí zejména pokuta za nepodání daňového přiznání a dále úrok z prodlení, pokud vznikla povinnost uhradit daň. Případně penále, pokud finanční úřad s odstupem času na černý pronájem přijde. V krajním případě může pronajímatel takovým jednáním spáchat trestný čin krácení daní. Daň může finanční úřad doměřit tři roky od běžného termínu pro podání daňového přiznání. Tedy aktuálně může finanční úřad doměřit nepřiznanou daň z příjmů z pronájmů obdržených v roce 2015. Daň z pronájmu přitom nemusí být nijak vysoká. Daňový základ lze totiž snížit o náklady, jako jsou odpisy nemovitosti, úroky z hypotéky, opravy, zhodnocení nemovitosti, paušál na auto, náklady na daňového poradce či daň z nemovitosti. Nebo je možné výdaje uplatnit paušálem ve výši 30 procent příjmů.
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací