Hypotéku už tak lehce nedostanete…

Od 1. října 2018 by banka neměla schválit hypotéku žadateli, který by pak měsíčně splácel 45% svých čistých příjmů. Toto oznámení známé pod zkratkou – DSTI – v úterý oznámila Česká národní banka. Dopadne hlavně na žadatele o hypotéku z velkých měst, kde jsou ceny nemovitostí hodně vysoko.

Například rodina, která si chce koupit 75 metrový byt v Praze, by měla mít měsíční příjem 60 tisíc korun čistého. Brněnská rodina s obdobným plánem pak 43 tisíc. To už na první pohled pro většinu domácností znamená, že na takový typ bydlení nedosáhnu. O něco lépe jsou na tom pak ti, kteří by chtěli starší byt v menším krajském městě. Ale i na 75 metrový panelákový byt v Praze je nutné mít měsíční příjem 39 tisíc korun čistého.

Na to jen těžko dosáhne rodina, kde jeden člen pobírá průměrnou mzdu a druhý je doma s dítětem na rodičovské dovolené. Pozor: Do splátky, která nesmí přesáhnout 45% čistých příjmů, se nepočítá jen samotná hypotéka, ale jakákoli jiná splátka půjčky – ať už třeba leasingu na auto, kreditní karta nebo spotřebitelský úvěr. Pokud tedy rodina chce hypotéku se splátkou 15 tisíc korun měsíčně, musí mít příjem 33 300 korun čistého měsíčně. Pokud, ale kromě toho už ze dřívějška splácí třeba spotřební úvěr za 2,5 tisíce měsíčně, zvýší se požadovaná výše čistého měsíčního příjmu domácnosti na 38. 850 korun.

Výpočty vycházejí z 80% hypotéky s úrokovou sazbou 2,51%. Kromě podmínky DSTI nově oznámila ŠNB i druhé doporučení. To se označuje jako DTI a určuje, že si žadatel nesmí půjčit větší částku, než je devítinásobek.
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací