Vysoké ceny bytů a horší dostupnost hypoték nahrávají nájemnímu bydlení

Už to zaznamenali i developeři čím dál častěji se pouštějí do projektů nájemných domů, které byly do nedávna hlavní doménou investorů. Předpokládají, že v budoucnu poptávka po koupi nového bytu ještě více poklesne. Velcí developeři tak některé svoje projekty mění z původních prodejních na nájemní. Jde o projekty Viwe Spořilov nebo bytový dům Nová Invalidovna, určen převážně pro movitější a náročnější klienty. Měl by nabízet komfort srovnatelný s vlastním bydlením. Některé společnosti počítají jak se stavbou bytů jak pro dlouhodobé pronájmy, tak i pro ty krátkodobé. Pro méně solventní nájemníky koupila developerská firma Ekospol sva starší bytové doby a ty zrekonstruovala. Nájemné je oproti tržní ceně plánované na nízkou hodnotu. Developeři k tomuto kroku přistupují hlavně z toho důvodu, že projekty a ceny samotných bytů už odrazují případného kupce. Investice do nemovitosti se v současné době opravdu vyplatí, nájmy totiž stále rostou. V případě dispozice 2+kk meziročně vzrostl nájem o zhruba 50 procent. V roce 2017 byla běžná výše nájmu tohoto typu bytu na 10.000 korun, aktuálně je to cca 15.000 korun.

Pro developery však tato varianta nájemního bydlení není nijak výhodná a to z důvodu návratnosti investic. Z důvodu neokamžité finanční návratnosti si pro další případné projekty musí peníze půjčit. V současnosti bydlí ve svém cca 80% Čechů, 22% bydlí v nájemním bydlení. Očekává se, že se toto číslo bude zvyšovat a přiblížíme se k západním zemím.
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací