Lidé mají hlad po bytech a domech

Rychlost prodejů rezidenčních nemovitostí dosahuje rekordních hodnot. Nedostatek bytů a domů, jejich rostoucí ceny, ekonomický růst a ještě stále relativně výhodné hypotéky nutí lidi, kteří chtějí bydlet ve svém, nebo investovat do nemovitostí, rychle nakupovat. Přibrzdit trh by měla regulace.  

Trend potvrzují všichni účastníci realitního trhu. Nejvyšší rychlost prodejů zaznamenal portál Bezrealitky.cz, který je patrně nejznámějším portálem pro prodej nemovitostí bez prostředníka. Jeho statistiky ukazují, že si Češi v prvním čtvrtletí letošního roku mezi sebou prodali byt nebo dům přibližně každých 80 minut. Většina z nich se prodala do jednoho měsíce od zveřejnění nabídky. Déle než tři měsíce svého kupce hledala jen 2 procenta nemovitostí. Ještě loni to přitom bylo kolem šesti týdnů a před třemi lety, tedy ještě před nákupní horečkou, dokonce tři měsíce a více. 

Nakupuje se po celé zemi 

Podle Bezrealitky.cz se situace týká celé země. Hlad kupovat nemovitosti se nevyhýbá ani krajským či okresním městům a vesnicím. Zažíváme jedinečnou kombinaci okolností. V první řadě je to ekonomický růst, který lidem umožňuje lépe dosáhnout na vlastní bydlení. Druhou okolností jsou stále ještě výhodné hypotéky. Třetí pak chuť investovat do nemovitostí. 

Odborníci z Hypoteční banky očekávají, že vysoké ceny a zároveň zpřísnění podmínek pro financování nemovitostí způsobí snížení poptávky. O současné rychlosti prodejů vypovídá i to, kolik v nabídce zůstává ležáků, což jsou byty, které jsou v nabídce i dva roky po kolaudaci. 

 

Menší byty mizí rychleji 

Zatímco na pomezí let 2014 a 2015, kdy bylo v nabídce dohromady až okolo 7 tisíc nových bytů, se počet ležáků v Praze blížil k číslu tisíc. Nyní je to podle odhadů jen zlomek této hodnoty. 

Největší zájem je o menší byty s dispozicemi 1+kk a 2+kk, které jsou ideální jako bydlení pro mladé lidi nebo na investici. Nejrychleji mizely podle statistik portálu Bezrealitky.cz v prvním čtvrtletí letošního roku nemovitosti v Olomouckém kraji, kde se do 14 dnů prodalo 45 procent nabízených nemovitostí. Následoval Zlínský kraj (44 procent) a Jihočeský kraj (41 procent). Do měsíce se nejvíce nemovitostí prodalo na Pardubicku (85 procent), poté v Jihomoravském kraji (81 procent) a Olomouckém a Jihočeském kraji (shodně 79 procent). 

Nejrychleji se prodávají byty v širších centrech Prahy a Brna. Nákupní horečka se navíc rozšířila do některých měst Středočeského kraje s ­dobrou dopravní dostupností od metropole, například do Nymburka. V nejžádanějších lokalitách Prahy a ­Brna už se nemovitosti v podstatě ani nenabízejí. Pokud ano, tak jsou téměř okamžitě pryč. Pro srovnání, před třemi lety musely i žádané nemovitosti čekat na své kupce v ­průměru dva měsíce.